فیس بوک
پست الکترونیک
 • جاذبه های مالزی

  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر
  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر
  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر
  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر
  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر

  جاذبه های مالزی

  صدای موج های دریا از انتهای خیابان ها به گوش می رسید، ساحلی حیرت آور در مرکز آسیا، شن‌های بی رنگ ودرخشنده ، آب‌های سبز رنگ دریا كه کاملا انتهای آن مشخص می‌شد که در اطراف ساحل استوایی امتداد دارد، ما رابه کشوری با فرهنگ و تمدن‌های مختلف پیوند می‌‌دهد.
  صدای موج های دریا از انتهای خیابان ها به گوش می رسید، ساحلی حیرت آور در مرکز آسیا، شن‌های بی رنگ ودرخشنده ، آب‌های سبز رنگ دریا كه کاملا انتهای آن مشخص می‌شد که در اطراف ساحل استوایی امتداد دارد، ما رابه کشوری با فرهنگ و تمدن‌های مختلف پیوند می‌‌دهد. ولی همه ما در بین زمزمه، هیاهوی شهری، فعالیت‌های روزانه و برای گریز از شلوغی و همهمه‌ها ی روزمرگی به دنبال مكانی هستیم که سكوت محض آرامش را به ما منتقل كند. آب دریا آرام و منظم از میان افراد از ساحل می‌گذرد چند صد قدم بالاتر در جستجوی مكانی كه تركیب مجذوب كننده ای از شهرهای قدیمی و پیشرفته را داشته باشد، می گشتیم.

  در حالیكه دراین كشور فرهنگ، غذا، هنر و معماری با هم ترکیب شده است با مشاهده برج‌های دوقلوی پتروناس پلكانی برای صعود در ذهنم تداعی كردم انگار با پرندگان آشتی كردم و اوج پرواز با مشاهده این آسمان‌های بلند برایم تكرار شد.

  جالب است بدانید به علت محدود بودن ظرفیت پذیرش در هر روز بهتر است اول وقت مراجعه کنید. تصمیم گرفتم برای بازدید قبل از ساعت 10 صبح خودم را به برج‌های دوقلو برسانم تا برای مشاهده این ساختمان‌های غول آسا بلیط را تهیه كنم. در حالی‌که این ساختمان‌های بلند جهان را می‌نگریستم قطعات بزرگ دو قلوی برج با آن بلندی برایم جذاب و غیرقابل وصف بود. پس از گذشتن از برج دوقلو كه از نماد‌های اصلی كوالالامپور ومالزی است، تصمیم گرفتم به ارتفاع 452 متری برج پتروناس كه در مركز شهر بود، بروم تمام شهر برایم كوچك شد 88 طبقه را با آسانسور بالا رفتم. البته طولی نكشید كه كه با آسانسور منظره شهر برایم منظره‌ای زیبا پدید آورد. با همه این‌ها آسمان صاف، روشن و لطیف بود، دراین میان این برج توسط دو پل دو طبقه‌ای که در طبقه 41 و 42 به هم متصل شده اند، ساخته شده بود و براین حیرت انگیز بودن اضافه کرده بود. در پائین این دو برج پارک و مركز خرید از SURIA KLCC مکان‌های دیدنی و پرطرفدار بود. هنگامی كه به طرف پارک پروانه‌ها راه افتادیم یاد روزگار كودكی افتادم در تمام مدت سال‌های زندگیم منتظر این لحظه بودم.

  البته زمانی‌كه پروانه ها را دیدم ، مانند قصه‌های رنگی در دوران كودكی محو تماشای این پارک سرپوشیده با بیش از 6هزار پروانه شدم . زمانی‌که تور لیدر به زبان ساده زیبایی‌های این پارك را برای همه توضیح می‌داد، در ادامه گفت؛ این پروانه‌ها شامل یکصد و بیست گونه مختلف در اندازه ها، رنگ‌ها و شکل‌هایی است كه بازدید کنندگان می‌توانند با قدم زدن در این پارک زیبای پرگل و گیاه از نزدیک با تماشای این پروانه های زیبا، اوقات خوشی را بگذرانند. این پارک شامل دو قسمت دیگری هم دارد، یکی برای پرورش انواع پروانه‌ها و دیگری دارای یک موزه برای به نمایش گذاشتن گونه‌های متنوعی از حشرات که به نوبه خود دیدنی و آموزنده است. این پارك با تمام بازی‌هایش در ذهنم قابی رنگین ازآرامش را تداعی كرد. دوباره در اندیشه‌های آسمان خراش و تماشای آسمان آبی فرو رفته بودم كه این پارك پروانه‌ها روزم را رویایی كرد. شكوهی از چمن زارهای بزرگ در كنار جویبارها و بركه‌های زیبا دیده می‌شد كه بادها اغلب به موقع می‌وزیدند ودرخت‌ها را به ترتیب تكان می دادند. در گوشه کنار این پارک آهوان خالدار هلندی و دیگر حیوانات رام مشاهده می‌شدند كه به پارك آهوها معروف شده بود. از آنجا به مجموعه تفریحی، گنتینگ بر بلندای یکی از مجموعه رشته کوههای تی تی وانگسا در ارتفاع یکهزارو 800 متری از سطح دریا ساخته شده بود، رسیدیم كه با شهر کوالالامپور 45 دقیقه فاصله داشت.

  جالب است بدانید كه یكی از پربازدید ترین مناطق گردشگری در سراسر مالزی وهمچنین آسیای جنوب شرقی در این منطقه واقع شده است. همچنین می توانیم با اتوبوس از ترمینال Pudu Raya با Star LRT تا ایستگاه Titiwangsa و از آنجا با اتوبوس برای رسیدن به قله می توان مسافتی از راه را بوسیله تله کابین مجموعه که 3.38 کیلومتر امتداد دارد، پیمود و در طول مسیر 11 دقیقه ای آن مناظر زیبا و دست نخورده جنگل های باران خیز استوایی انواع گونه های گیاهی، حیوانی و پرندگان کمیاب را نظاره کرد . نسیم سرد کوهستان و امکانات مناسبی مانند هتل‌های تجهیز شده، شهربازی، زمین گلف، تله کابین و رستوران‌های مختلف و اجرای کنسرت های موسیقی، نمایش‌ها و شعبده بازی، گنتینگ را به یکی از مراکز پررفت وآمد تبدیل کرده که تنها درسال میلادی (2007) بیش از 19 میلیون نفر از این مجموعه بازدید کرده‌اند.

  آنچه به چشم می‌خورد این است؛ هتل‌های این مجموعه جمعا بیش از 10000 اطاق دارد و جالب است که بدانید بزرگترین هتل دنیا با 6 هزارو 188 اطاق در جنتینگ ساخته شده است .این جملاتی است که تور لیدر برای اعضای گروه تکرارمی کرد. دوباره با همسفران ساعت 10 صبح راهی محله چینی‌ها شدیم برای رسیدن به آنجا می‌توانید با قطار پوترا ال آر تی رفته و ایستگاه Pasar Seni پیاده شوید، بعد از 10 دقیقه پیاده روی به آنجا برسید. فروشنده ساعت مچی در حالیکه ساعت‌های مچی را در دستانش گره زده بود با مردم با همان لهجه شیرین چینی وانگیلیسی انگار که زبان مادری ما را متوجه می‌شود به نشانه تآیید سرش را تکان داد و با همان لهجه آدرس vjرا در Jalan Petaling , Kuala Lumpur به همسفران ایرانی با همان فرهنگ چینی داد و با لبخندی گرم و نگاه مهربانش همراهان را راهنمایی کرد. ولی همیشه ایرانی ها با اندیشه و تفکر خاص به بازدید از اماکن تاریخی وخرید می‌روند. چون درمحله چینی‌ها همیشه زندگی جریان دارد. البته در این مرکز پر رفت وآمد که می توانی بدل خیلی از اجناس مارک دار و معروف در جهان را درآنجا بیابی مانند انواع ساعت های مچی، پوشاک، لوازم تزئینی، کیف، کفش و...از عمده اجناس ارزان شده در این بازار است. دراین محله، همان محله چینی‌ها یا همان خیابان پتالینگ است، روبه‌رو شدم که در این مرکز با یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین مکان های خرید شهر کوالالامپور با ترکیبی از شهر با هیاهوی خاصی مواجه شدم. همهمه همراه با خرید اجناس ارزان قیمت چانه‌زنی‌هایی که همیشگی و رسم خاص ایرانی است. باید بگویم رسم ماندگاری در میان ما و محله چینی‌ها مرسوم بود و این دو فرهنگ را به هم پیوند می‌زد آن هم چانه‌زدن وارزان خریدن است. البته ما و همسفرانمان اجناسی خریدیم که بیشتر برای یادگاری و سوغاتی با نرخ‌های مناسب و ایده‌آل از آن مرکز خرید می‌شوند. وارد بازار قدیمی شدیم که عطر انواع ادویه‌جات و غذاهای رنگین در سراسر خیابان پیچیده بود. بوی زیره‌های مشکی با یادگاری از دوره‌های مختلف، محله هندی‌ها را به یادم آورد. طرح‌های پارچه‌ها و لباس‌های سنتی مختلف که انگار با رنگ‌های طبیعی گل‌ها ی سرخ، سفید واقاقی‌ها با هم عجین شده بود، به چشم می‌خورد. این‌جا بخشی از ساختار قدیمی و سازه‌های سنتی شهر کوالالامپور بود. حضور در مسجد ایندیانا باعث این تصور می‌شود که سفر ما به هند بوده است. چنانکه بومی‌های آن‌جا می گفتند؛ این بازار در زمان فرا رسیدن عیدهای مختلف و به‌خاطر حراجی‌های بزرگ ، پر ازدحام و شلوغی جمعیت می‌شود. در حالیکه از راهنمای تور خواستیم ما را به مرکز شهر و مناطق تجاری، خرید و تفریحی ببرد، در ادامه راهنمای تور اشاره کرد: از دیگر ویژگی‌های این مجموعه‌ی چند منظوره، موقعیت کاربردی آن است. این مجتمع برجایا نام دارد.

  به گفته‌ی تورلیدر؛ مرکز خرید سونگای وانگ ازمراکز قدیمی خرید در کوالالامپور بوده و بیش از 30سال قدمت دارد. با وجود گشایش مراکز خرید جدید و مدرن مانند پاولیون و استارهیل در اطراف آن از تعداد خریداران و بازدید کنندگان این مرکز خرید کم نشده و همچنان شلوغ و پر رونق است.

  متصل بودن به شبکه‌ی قطار منوریل دسترسی به این مکان را آسان کرده است. تازمانی‌که چشم کار می ‌کرد مغازه‌ها به صورت ردیف هم قرار داشت و همه با نظم خاصی کنار هم چیده شده بود. حدود یک‌هزار باب مغازه، 65 رستوران، قهوه‌سرا و سوییت، هتل 5ستاره با یک هزار و دویست واحد بود که همه این‌ها با نظم خاص معماری منطقه انگار که با پرگار کنارهم گذاشته شده بودند. به یاد بازی‌های کودکانه و خنده‌های بلند همبازی‌هایم افتادم چون راهنمای تور گفت؛ تفاوت ویژه این مجتمع با دیگر مراکز، دارا بودن بزرگترین شهربازی سرپوشیده آسیاست که به دنیای ستارگان(برجایا) معروف است. وسایل و تجهیزات سرگرم کننده و تفریحی این مجموعه برای بچه ها و بزرگترها جذابیت و هیجان یکسانی ندارد. همیشه ترکیبی از هنر، فرهنگ می‌تواند در پر کردن اوقات فراغت نقش مهمی داشته باشد. جالب است که بدانید؛ اولین سالن سینما در مالزی، به امکانات مدرن صوتی و تصویری برای نمایش فیلم های 2 و 3 بعدی است که در آن مکان پاویلیونی تجهیزو ساخته شده است. دوباره یکی از همسفران اشاره کرد که می‌توانیم پاویلیون برویم چون در این مکان بیش از 450 فروشگاه دارد و بیشتر آنها دارای اندازه‌های زیاد و دکورهای باشکوه و پرهزینه است. تور لیدر در ادامه گفت؛ در مرکزخرید پاویلیون مجموعه ای از معروفترین و گرانترین مارک ها و علامت های تجاری صاحب‌نام جهان در کنارهم چیده شده است که این باعث شده هر روزه جمعیت زیادی اعم از بازدید کننده، خریدار و گردشگر از آن بازدید کنند. ازیکی صاحبان این مرکز خرید پرسیدم چه هزینه ای برای ساخت این مرکز اختصاص یافته است. او در ادامه بیان کرد: این مرکز خرید بزرگ اواخر سال گذشته برای بازدید عموم راه اندازی شد. اما در اوایل امسال توسط نخست وزیر مالزی این مجموعه آغاز به کار کرد و به بزرگترین مراکز خرید شهر یکی از مدرنترین کوالالامپور محسوب می شود، بدل شده است. در میان فروشگاه‌ها با مارک‌های متعدد تعداد زیادی از این رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها که جزو لوکس‌ترین و معروف ترین‌های دنیا هستند، چشم را نوازش می دهند. این مرکز برای اولین بار در مالزی و به صورت ویژه در پاولیون شعبه افتتاح شده است. همچنین در این مرکز خرید طراح‌های مشهور و صاحب‌نام مد جهان نیز برپاشده است. البته آنها نیز نخستین گالری های خود را در آسیای جنوب شرقی در این مجتمع خرید برپا کرده اند. همچنین با همسفران تور به طبقه‌های مختلف این مرکز و در قسمت هایی که مشرف به خیابان‌های اطراف است، رفتیم. در این مرکز خرید رستوران‌ها و کا فه‌های زیادی با صورت غذاها و نوشیدنی‌های مختلف و خوشمزه وجود داشت که طعم وعطر غذاهای مالزی با ترکیبی از غذاهای قدیمی بازدید کنندگان را به رستوران های خود جلب می کند. البته طراح‌های مشهور و به روز مد جهان نیز نخستین گالری های خود را در آسیای جنوب شرقی در این مجتمع خرید برپا کرده اند.

  با توجه به اینکه روحیه ایرانی آمیخته با فرهنگ اصیل باستانی و آریایی است وما برای سالخوردگان احترام خاصی قائل هستیم پس کلیه اعضای گروه تصمیم گرفتند به نشانه احترام به مرکز خرید وِلد در مرکز شهر و منطقه تجاری ، اداری خیابان راجا چولان قرار دارد، بروند. البته همه همسفران از تماشا و حضور در این مرکز ابراز خشنودی کردند و گفتند؛ نزدیک بودن به برج مخابراتی کوالالامپور این مرکز را به یکی از مراکز خرید پررفت وآمد شهر تبدیل کرده است. همچنین همه همسفران از حضور دراین مرکز استقبال کردند و متوجه شدند؛ این مرکز خرید بیش از 35 فروشگاه که عرضه کننده انواع و اقسام پوشاک و لوازم تزیینی و لوکس هستند، دارا است. البته گفتنی است؛ این مجموعه از رستوران‌های با تنوع زیاد که در آن‌ها با انواع خوراکی ها و غذاهای خوش طعم از مشتریان پذیرایی می‌شود، برخودار است. ویژگی جالب توجه دیگر این مرکز خرید پارکینگ کافی و مناسب است. در میان بلیبوردهای شهر زمانی‌که از میان شهر كوالالامپور می گذشتیم تابلویی بسیار متفاوت به چشمم خورد که در آن نوشته بود مالزی کشوری در قلب آسیا که ترکیبی از نژادها و دین‌های مختلف مالایی، هندی، چینی و دیگر افراد با هم‌دیگر در صلح و صمیمیت زندگی می‌کنند بر ذهن تک تک مسافران حک شده بود وچون ترکیب فرهنگ وتمدن‌های مختلف با زبان‌های متفاوت از افراد مالایی، ‌چینی و هندی نشانه‌ای از گسترش صنعت گردشگری است. البته زمانی‌که از این کشور خارج شدیم با خودم در فکر فرو رفتم که چگونه انواع تمدن و زبان های مختلف در این کشور باعث رنگین‌تر شدن این شهر بین المللی شده است. البته با توجه وجود قومیت‌ها، نژادها و زبان‌های متعدد درلایه‌های جامعه، مردم كوالامپورشاهد انواع جشن‌ها و فستیوال‌های مختلف مانند سال جدید چینی‌ها، كریسمس و ایام فرهنگی دیگر هستند. ولی از بزرگ ترین قومیت‌ها مالایی‌ها مسلمان هستند بیش از نیمی از جمعیت را تشکیل داده گرچه ساختار فرهنگی، هنری و تاریخی این كشور بیشتر آسیایی بوده كه كمی با فرهنگ و رسم‌های غربی ترکیب شده است. همچنین در مالزی از اواسط جولای تا اوایل سپتامبر جشنواره حراج بزرگی انجام می شود. ولی آن‌چه که قابل توجه است در شهر كوالالامپور تاریخ، تمدن قدیمی و امکانات مدرن در کنار هم چهره مدرن و سنتی برای گردشگران به نمایش می‌گذارد.

  pic504594210001

  مقالات مرتبط

  مقاله مرتبط ثبت نگردیده است

  تورهای مرتبط

  تور مرتبط ثبت نگردیده است

  پیشینه 15 ساله ایرانیان مهر به ما این اجازه را می دهد تا با تعداد زیادی از کارگزاران اصلی کشورهایی مثل : تور اندونزی (بالی) / تور مالدیو / تور استرالبا / حوزه شنگن (اسپانیا) / تور جزایر قناری / تور فرانسه / تور ایتالیا / تور هلند و ...
  ارتباط خوب و مستقیمی داشته باشیم و در تابستان گذشته با ترانسفر حدود 500 مسافر به مقاصد فوق و با رضایت بالای 90 درصدی توفیق خوبی را در این حیطه داشته ایم و برآن آمدیم بارگزاری تورهای گروهی : استرالیا / اسپانیا / تورهای دور اروپا و حوزه شنگن و جزایر شگفت انگیز بالی و مالدیو برای نوروز 95 سعی بر بالابردن تعداد مسافر و میزان رضایتمندی آنها بنماییم و نگاهی اجمالی به تورهای دیگر ما : تور استانبول / تور دبی / تور چین / تور تایلند / تور مالزی و ...

  آدرس ایرانیان مهر

  تهران - میرداماد - روبروی برج آرین - پلاک 203 - واحد 6

  تماس با ایرانیان مهر

  021-22220333

  فکس

  021-22220333

  ایمیل ایرانیان مهر