فیس بوک
پست الکترونیک
 • رُم (Rome)

  • ایرانیان مهر ایرانیان مهر

  رُم (Rome)

  رم شهری است بزرگ که دربرگیرنده چندین منطقه شهری می‌باشد. رُم، شهر ابدی، پایتخت و بزرگترین شهر کشور ایتالیا و منطقه لاتزیو است. رُم شهر پرآوازه امپراتوری رم، سوِن هیلز، لدولس ویتا (زندگی شیرین)، شهر واتیکان، و «سه سکه در چشمه» است. رُم به عنوان مرکز قدرتی هزار ساله و مهد فرهنگ و مذهب بزرگترین تمدن جهان تاکنون، در طول تاریخ تقریبی 2800 ساله خود، تأثیر عظیمی را بر جهان داشته است.

  بخش تاریخی شهر در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. رُم با داشتن اماکنی فوق‌العاده، کلیساهایی با قدمت هزار ساله، خرابه‌های خیال‌انگیز باشکوه، بناهای تاریخی مجلل، مجسمه‌های مزیّن، و چشمه‌های دلپذیر دارای میراث تاریخی فوق‌العاده گرانبها و فضایی جهانی می‌باشد که آن را تبدیل به یکی از مشهورترین، پربازدیدترین، اثرگذارترین و زیباترین پایتخت‌های اروپا و جهان می‌کند. زندگی شبانه رُم امروزه رو به گسترش است و همچنین بهشت خریداران می‌باشد زیرا یکی از پایتخت‌های مد جهان به شمار می‌رود و بعضی از برندهای جواهر و پوشاک قدیمی ایتالیا در این شهر تأسیس شدند. با کارهای بسیاری که می‌توان در این شهر انجام داد و اماکن دیدنی زیادی که در این شهر وجود دارد، رُم را به راستی می‌توان در زمره شهرهای جهانی طبقه‌بندی کرد.

  مناطق رُم

  مناطق مختلف رُم به شرح زیر می‌باشند:

  رُم مرکزی

  رُم به چندین منطقه تقسیم می‌شود: منطقة به اصطلاح تاریخیِ رُم بسیار کم وسعت است و تنها در حدود 4 درصد از مساحت شهر را در بر می‌گیرد اما این محل مکانی است که بیشترین جاذبه‌های توریستی رُم در آن واقع شده است.

  قسمت مرکزی مدرن

  بسیاری از هتل‌ها در این قمست قرار دارند و همچنین مراکز خرید و غذاخوری بسیاری که در امتداد خیابان ویا ونِتو (via Veneto) واقع شده‌اند. این محل مرکز مناطقی است که نزدیک به کوئیرینال (Quirinal)، تِروی فانتن (Trevi fountain)، پیاتزا باربرینی (piazza Barberini)، کَسترو پِرِتوریو (Castro Pretorio)، و پتاتزا دلا ریپوبلیکا (piazza della Repubblica) می‌باشد.

  رُم قدیمی

  این قسمت، بخش تاریخی شهر است که قدمت آن به دوران رنسانس باز می‌گردد. با میدان‌های زیبا، کلیساهای جامع، زیارتگاه‌ها، غذاخوری‌های مفرح که از آن جمله می‌توان به پیاتزا ناوونا (piazza Navona)، کامپو دِ فیوری (Campo de' Fiori)، و جوئیش گَتو (Jewish Ghetto) اشاره کرد.

  واتیکان

  شهر مستقل واتیکان سیتی و گنجینة دیدنی‌های بی‌حد و حصر آن، آثار دیدنی و موزة واتیکان و همچنین مناطق بورگو، پِراتی، و مونتِ ماریو در اطراف آن.

  کولوسِئو (Colosseo)

  قلب رم باستان، کلوسئوم، میادین اِمپریال فورا (Imperial Fora)، و خرابه‌های تراجانز مارکت (Trajan's Market)، تپة کاپیتولین (Capitoline hill) و موزه‌های آن.

  بخش شمالی

  واقع در شمال شهر رُم، محل ویلای مشهور ویلا بورگزه (Villa Borghese)، پله‌های مشهور اسپَنیش استِپس (Spanish Steps)، و مناطق چشم نواز پَریولی (Parioli) و سَلَریو (Salario)

  تِراستِوره (Trastevere)

  منطقه جذاب تِراستِوره واقع در جنوب واتیکان، در ساحل غربی رود تیبر، پر از خیابان‌های باریک سنگ‌فرش شده و میدان‌های خلوتی که منبع الهام هنرمندانی نظیر جورجیو د گیریکو. امروزه، بی شک می‌توان این محل را مرکز دنیای هنری رُم قلمداد کرد.

  محلة اَوینتینو – تِستَچیو (Aventino-Testaccio)

  محله‌های دورافتاده رُم با شگفتی‌های بیشمار برای مسافران علاقمند و نیز بعضی غذاهای براستی فوق‌العاده.

  اِسکولینو - سان جیووانی (Esquilino-San Giovanni)

  واقع در جنوب تِرمینینی (Termini)، با بازار سرپوشیده، میدانِ پیاتزا ویتوریو امانوئل سِکندو (piazza Vittorio Emanuele II)، و کلیسای جامع سنت جان

  نورمنتانو (Nomentano )

  محله‌های واقع در پشت ایستگاه قطار. با شب‌هایی پر جنب و جوش در سن لورنزو San Lorenzo (مونیچیپیو سِکندو Municipio II )

  مناطق واقع در حومه شهر

  حومه شمالی

  مناطق وسیع برون‌شهری واقع در شمال (مونیچیپیو تِرسو Municipio III)

  حومه جنوبی

  محل پارکِ آپِیَن وِی (Appian Way park) ، چندین دخمه قدیمی، معماری‌های یادگار فاشیست در مناطق مسکونی و تجاری ای یو آر EUR و حومه گسترده شهر. (مونیچیپیو ایکس و مونیچیپیو اوندیجزیمو Municipi IX and XI

  منطقه اوستیا (Ostia)

  منطقه‌ای وسیع در رُم که جزو شهر رُم محسوب می‌شود، با چشم‌اندازی از دریا و چندین تفریحگاه‌ ساحلی. محل خرابه‌های باستانی اوستیانتیکا ، بندر باستانی رُم، مونیچیپیو ایکس و مونیچیپیو تریدیچِزیمو (Municipi X and XIII).

  وسایل ایاب و ذهاب

  کشتی

  بیشتر اسکله‌های کشتی‌های کروز در چیویتاوکیا (Civitavecchia) هستند. بعضی در حال آغاز سفر و برخی در پایان راه، برخی از کشتی‌ها نیز یک روز کامل را در آن محل توقف می‌کنند تا امکان سفر یک روزه را به رم برای مسافران خود فراهم کنند.

  کشتی‌های زیادی با هماهنگی با اتوبوس‌های شاتل (خطی) خدمات ایاب و ذهاب را به صورت رفت و برگشت برای مسافران یک روزه در محل ورودی اسکله مسافرین فراهم می‌کنند. فاصله ایستگاه قطار چیویتاوکیا تا این محل در حدود 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی در کنار ساحل دریاست. قیمت بلیت سفر رفت و برگشت با قطار به رُم در حدود 12 یورو می‌باشد (قیمت سال 2014)، و با این بلیت می‌توانید به طور نامحدود از مترو، تراموا، و خطوط اتوبوس‌های رُم نیز استفاده کنید. قطارها هر یک ساعت یک‌بار و یا بیتشر از ایستگاه حرکت می‌کنند (در ساعات شلوغی بیشتر) و زمان سفر با آنها در حدود هشتاد دقیقه می‌باشد. برای سفر به رُم شما هم می‌توانید در ایستگاه قطار رُما تراستِوره از قطار پیاده شوید و هم اینکه در ایستگاه ترمینی واقع در مرکز شهر از قطار پیاده شوید که در آنجا اتوبوس‌ها بی‌شمار، چندین تراموا‌ها و مترو منتظر مسافران می‌باشند.

  اگر برای شروع و یا در پایان سفر دریایی خود به رُم از قطار استفاده می‌کنید،‌ احتمال دارد که بخواهید برای طی مسافت بین کشتی و ایستگاه قطار از تاکسی استفاده کنید. از آنجا که دسترسی به برخی سکوهای قطار تنها از راه‌روها و پله‌های زیرزمینی مقدور است، برای حمل و نقل وسایل خود از قبل برنامه‌ریزی کنید. در ساعات مشخصی از روز، باربرها به کمک شما می‌آیند. رجوع شود به بخش «درباره وسایل سفر» در قسمت «سفر با قطار»

  اکنون،امکان پهلو انداختن کشتی‌های کوچک و بزرگ در بندر جدید دی رُما در اوستیا وجود دارد. این بندر واقع در بیست کیلومتری مرکز شهر می‌باشد و متصل است به قطار شهری رُما لیدو (که دسترسی به ایستگاه‌های این از محل امکانات قایقرانی رودخانه مارینا خط به صورت پیاده دشوار است).

  خدمات حمل و نقل لنجی

  خطوط حمل و نقل گریمالدی فراهم کننده خدمات حمل و نقل لنجی رفت و برگشت بین بارسلونا، تونس، تولون (فرانسه)، پورتو وکیو (جزیره کورس) می‌باشد. تأخیر در رفت و آمد بسیاری از لنج‌ها که تا 4 ساعت نیز طول می‌کشد موجب پدید آمدن مشکلاتی برای ادامه مسیر سفر می‌شود نظیر رسیدن به قطار رُم. آخرین لنج شبانه از چیویتاوکیا حرکت می کند و ممکن است باعث شوید که مجبور شوید شب را در آنجا بمانید.

  شرکت موبی خدمات حمل و نقل رفت و برگشت به اولبیا، ساردینیا را فراهم می‌کند.

  سفر با ماشین سواری

  سفر به رُم با خودرو سواری بسیار ساده است؛ و ضرب المثل «همة جاده‌ها به رُم می‌رسد» نیز خود مؤید این حقیقت است. دور تا دور شهر رُم با بزرگراه جی آر اِی احاطه شده است. اگر قصد عزیمت به مرکز این شهر را دارید هر خروجی این بزرگراه شما را به مرکز شهر می‌رساند. گرچه برای عزیمت به جاهای دیگر از طریق این بزرگراه، داشتن یک دستگاه جی پی اس و یا یک نقشه خوب ضروری است. تابلوهای راهنمایی نصب شده در بزرگراه جی آر ای نام راه‌هایی را نشان می‌دهند که منتهی به مرکز شهر می‌شوند. (نظیر اَپیا نووآ ) اما این راه‌ها فقط برای خود رومی‌ها به کار می‌آید.

  سفر با قطار

  ایستگاه راه‌ آهن اصلی رُم به نام رُما تِرمینی (Roma Termini) است که در ساعت‌های 30 دقیقه بامداد الی چهار و سی دقیقه بامداد بسته است. اغلب قطارهای راه دور که در این ساعات از رُم عبور می‌کنند، به جای رُم، در ایستگاه تیبورتینا (Roma Tiburtina) توقف خواهند کرد.

  سایر ایستگاه‌های اصلی رُم عبارتند از روما تیبورتینا (Roma Tiburtina)، روما اوستینسه (Roma Ostiense)، روما تراستِوِره (Roma Trastevere )، و روما توسکولانا (Roma Tuscolana).

  دربارة وسایل سفر:

  هنگامی که بین شهر‌های اصلی و یا به کشوری مشغول سفر هستید، قطارها امکان حمل و نقل مسافرین و نیز وسایل آنها را فراهم می‌کنند. در بیشتر موارد دیگر از جمله سفر بین شهرهای نزدیک، خدمات حمل و نقل قطارها اغلب برای مسافرین در نظر گرفته شده است.

  توقف قطارها در ایستگاه‌های بین راه فقط یک یا دو دقیقه خواهد بود.

  سطح سکوی حمل نقل به سکوی میانی بیشتر واگن‌های قطار نزدیک است ولیکن فاصله‌ای قابل ملاحظه را با آن ایجاد می‌کند. محل‌های نشستن ممکن است در جاهایی باشد که بالاتر از سکوی میانی هستند و پله‌های مابین آنها کار حمل و نقل وسایل بزرگ را دشوار می‌کند و فضای چندانی را برای گذاشتن وسایل در اختیار نمی‌گذارد. بنابراین، وسایل سنگین را اغلب باید در همان سکوی میانی قرار داد؛ و کسی را نیز به مواظب از آنها گمارد چرا که ممکن است دزدان درست قبل از بسته شدن درب‌ها اقدام به ربودن آنها بکنند.

  سفر با هواپیما

  رُم دو فرودگاه اصلی بین‌المللی دارد:

  • فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی یا میومیچینو (Leonardo da Vinci/Fiumicino International Airport) - فرودگاه اصلی رُم، مدرن، بزرگ، و نسبتاً کارآمد است و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به خوبی به مرکز شهر متصل می‌شود. با این حال، مسافرین پروازهایی که فرودشان در ساعات آخر شب می‌باشد ممکن است به دلیل محدودیت مجبور باشند برای رسیدن به شهر از سرویس اتوبوس‌هایی که زمان‌بندی حرکتشان منظم نیست استفاده کنند، مگر اینکه قادر به پرداخت هزینه تاکسی باشند.

  فرودگاه بین المللی جی.بی. پَستینه یا چیامپینو (G.B. Pastine/Ciampino International Airport): واقع در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت که فرودگاه ارزان شهر محسوب می‌شود که به پروازهای خطوط هوایی EasyJet، Ryanair، Wizz air، و سایر خطوط هوایی خدمات رسانی دارد. این فرودگاه کوچک به نسبت فرودگاه میومیچینو به مرکز شهر نزدیک‌تر است اما هیچ خط قطار مستقیمی به مرکز شهر ندارد. طرح‌هایی مبنی بر جابجایی این فرودگاه ارزان به جایی بسیار دورتر از شهر رُم در دست بررسی است اما بعید به نظر می‌رسد که در چند سال پیش رو عملی شوند. به یاد داشته باشید که در فرودگاه چیامپینو دستگاه‌های خودپرداز تنها در سالن‌های خروجی فرودگاه‌ قرار دارند. این فرودگاه نسبتاً کوچک بوده و در طول شب‌ بسته است و چنانچه دیر به فرودگاه برسید ناچارید تا زمان باز شدن درب‌ها بیرون منتظر بمانید و زمان اولین پذیرش مسافرین در ساعت 4:30 و یا 5 بامداد خواهد بود. زمانی که به سمت فرودگاه چیامپینو در پرواز هستید، سعی کنید صندلی خود را در سمت راست هواپیما انتخاب کنید زیرا هواپیما درست به سمت شرق مرکز شهر پرواز می‌کند. هنگامی که هواپیما به رُم نزدیک می‌شود، رود تیبر و سپس استادیوم ورزشی المپیک (Olympic stadium) قلعه سنت انجلو (Castel Sant’Angelo)، کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s)، و کولوسئوم (Colosseum) را می‌بینید.

  حمل نقل به فرودگاه و بالعکس

  امکان حمل نقل به فرودگاه و یا از فرودگاه به وسیله قطار، و سرویس اتوبوس‌های عمومی و خصوصی فراهم است.

  اتوبوس

  فرودگاه میومیچینو (Fiumicino)

  از فرودگاه لئوناردو داوینچی یا میومیچینو دو خط اتوبوس شما را به رُم می‌رساند.

  • خط سریع السعیر اتوبوس‌رانی لئوناردو اکسپرس هر سی دقیقه اتوبوسی عازم ایستگاه قطار مرکزی رُم به نام روما تِرمینی می‌کند که این سفر تا آنجا در حدود 35 دقیقه زمان بر است. قیمت بلیت‌های‌ آنلاین 14 یورو است و تا 7 روز مانده به سفر قابل تهیه می‌باشد. پیش از خرید آنلاین این بلیت، لازم است تا در وب سایت www.trenitalia.com یک حساب کاربری ایجاد کنید. قیمت بلیت‌هایی که در سکوی خروج فروخته می‌شوند 15 یورو می‌باشد. بنابراین چنانچه تعداد شما به 3 نفر می‌رسد، این برایتان ارزان‌تر است که یک تاکسی بگیرید تا آنها را به درب محل اقامتتان تحویل دهد. شما نمی‌توانید برای قطاری خاص بلیت تهیه کنید زیرا این بلیت‌ها عموماً مختص به مسیر مشخص ترمینی می‌باشد اما در انتخاب زمان بلیت‌ها آزادی عمل خوبی دارید. پیش از سوار شدن به قطار بلیت‌های خود را ممهور به مهر ماشین‌‌های زرد رنگ اعتبار بلیت کنید و توجه داشته باشید که 90 دقیقه پس از آن، اعتبار بلیت منقضی می‌شود. خط سریع السعیر اتوبوس‌ لئوناردو اکسپرس در ایستگاه ترمینی در سکوی شماره 24 توقف می‌کند.

  قطار حومه (خط FL1) در ایستگاه ترمینی توقف ندارد. و اگر خواهان رفتن به این ایستگاه هستید، در ایستگاه تیبورتینا (Tiburtina ) یا قبل از آن و در ایستگاه قطار اوستینسِه (Ostiense ) پیاده شوید و در آنجا می‌توانید وارد خط B مترو شوید؛ , و یا اینکه می‌توانید در ایستگاه قطار روما تراستِوره (Roma Trastevere ) پیاده شوید و از آنجا سوار تراموای شماره 8 گردید که به تراستِوره (Trastevere)، کامپو دِ فیوری (Campo de' Fiori)، لارگو دیتوری آرژانتینا (largo di Torre Argentina)، و پیاتزا وِنزیا (piazza Venezia) می‌رود. قیمت بلیت‌ 8 یورو است و چنانچه بلیت چندمنظورة قابل استفاده برای اتوبوس، تراموا و مترو را بخواهید 1.50 یورو دیگر به این قیمت اضافه می‌شود. هزینه اضافة خط سریع‌السعیر لئوناردو برای دسترسی مستقیم و آسان به ترمینی (Termini) می‌باشد. چنانچه بخواهید به جایی دیگر که به ایستگاه مترو نزدیک باشد بروید، ایستگاه‌های تیبورتینا (Tiburtina ) و اوستینسِه (Ostiense ) برایتان مناسب است.

  احتمالاً، ارزان‌ترین راه رفت و آمد بین فرودگاه فیومیچینو (Fiumicino) و مرکز شهر رُم، استفاده از خط اتوبوس تِراویژن (Terravision bus) می‌باشد اما در نظر داشته باشید که مدت زمان سفر با این خط 55 دقیقه طول می‌کشد. برای تهیه بلیت این خط، هم می‌توانید در همان محل بلیت‌های 6 یورویی یک طرفه و یا بلیت رفت و برگشت 11 یورویی را تهیه کنید. مبداء اتوبوس‌های این خط از ترمینال شماره 3 فرودگاه بوده و به ایستگاه ترمینی منتهی می‌شود (مسیر برگشت نیز به همین ترتیب است). همچنین، اتوبوس‌های دیگری هم به مقصد ترمینی حرکت می‌کنند و در طول فصل غیرشلوغ، می‌توانید شانس خود را بیازمایید و ببینید که کدام یک از آنها زودتر حرکت می‌کند.

  توجه: هنگام سوار شدن به اتوبوس‌های بین‌شهری تِراویژن، لازم است تا بلیت خود را تحویل دهید و یک کارت بلیت به نام Boarding Pass تهیه کنید. از بلیت 6 یورویی و در همان روز خرید می‌توانید برای تمام اتوبوس‌ها استفاده کنید اما تعداد صندلی‌های هر اتوبوس محدود می‌باشد و دفتر اتوبوس‌های تِراویژن کارت بلیت‌های Boarding Pass را بر اساس الویت مراجعه افراد توزیع می‌کند. به طور نمونه؛ ممکن است شما در ظهر به ایستگاه مراجعه کنید و بلیت اتوبوس 14:30 به مقصد چامپینو (Ciampino) را بگیرید. در هر صورت مسئول بلیت به شما یک بلیت عمومی خواهد داد؛ شما باید بعدا مجددا و به پیشنهاد ایستگاه حدود 30 دقیقه زودتر (در ساعت 14:00) بازگردید و آن بلیت را تحویل داده و به جای آن یک کارت بلیت (Boarding Pass) بگیرید که برای سوار شدن به اتوبوس‌ چامپینو معتبر است. به ندرت پیش می‌آید که در زمان مراجعه مجدد شما به دفتر بلیت، این کارت بلیت‌ها تمام شده باشد- پیشنهاد ما این است که اتوبوسی را سوار شوید که زودتر از موعد مد نظر شما حرکت می‌کند. مسئول بلیت زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کند، بنابراین اگر دچار مشکل شدید از او کمک بخواهید.

  اتوبوس‌های کوترال اسکیافینی (COTRAL/Schiaffini) از هر دو فرودگاه به داخل شهر عازم می‌شوند.

  ارزان‌ترین راه برای حرکت از فرودگاهِ چیامپینو (Ciampino) استفاده از اتوبوس و قطار می‌باشد. در مرحله اول، می‌توانید سوار اتوبوس‌های اَترال شَفینی (Atral/Schiaffini) شوید که در طول روز‌های غیر تعطیل هفته تقریبا هر نیم ساعت و یا یک ساعت یک‌بار از ایستگاه واقع در خارج ساختمان ترمینال و به مقصدهای ایستگاه قطار چیامپینو و ایستگاه مترو خط 1 به نام آنانینا (Anagnina) حرکت می‌کنند و هزینه بلیت آنها برای هر دو مقصد 1.20 یورو می‌باشد. از ایستگاه قطار چیامپینو می‌توانید با صرف هزینه 1.50 یورو سوار قطار شوید و به مقصد ایستگاه ترمینی بروید (20 دقیقه). بیشتر قطارهایی که از ایستگاه ترمینی می‌آیند در اولین یا دومین ایستگاه خود در ایستگاه چیامپینو توقف خواهند داشت، به همین دلیل در هر ساعت 5 قطار وجود دارند که از این ایستگاه عبور می‌کنند و این احتمالا سریع‌ترین راه برای حرکت از این مبداء می باشد (اگر مسافر قطار ترمینی – چیامپینو هستید، می‌توانید در دستگاه‌های خودکار تهیه بلیت کلمه «Ciampino» را وارد کنید و دستگاه به شما مقصد‌ و زمان‌های مختلفی را به شما پیشنهاد خواهد داد). از ایستگاه مترو آنانینا (Anagnina)، هزینه بلیت 1.50 یورو می‌شود (که برای وسایل حمل و نقل عمومی جاری قیمتی مناسب به حساب می‌آید) و این بهترین راه برای کسانی است که مقصدشان نزدیک ایستگاه مترو خط A است و نه ایستگاه ترمینی . طی کردن مسافت 4 کیلومتری تا ایستگاه قطار محلی به صورت پیاده امکان‌پذیر نیست زیرا این مسیر پیاده‌رو ندارد. اگر به قطار فرودگاه نرسیدید و عجله نیز دارید، می‌توانید با صرف هزینه 15 تا 20 یورو تاکسی بگیرید.

  تاکسی

  تاکسی‌ها در رُم سفید رنگ هستند. نرخ ثابت تاکسی‌های خط فرودگاه فیومیچینو – مرکز شهر رم 48 یورو می‌باشد. در بعضی مواقع، تاکسی‌های منتظر در پارک سوار از رم نیستند و از شهر نزدیک فیمیچینو می‌آیند: این قبیل تاکسی‌ها نرخ کرایه تاکسی ثابت را رعایت نمی‌کنند و بهتر است که سوار آنها نشوید. نرخ کرایه تاکسی از چیامپینو به مرکز شهر و برعکس 30 یورو می‌باشد اما در مسیر بین دو فرودگاه، این نرخ بالغ بر 50 یورو می‌شود. برای سایر مقصد‌ها نرخ کرایه‌ها ثابت نیست و بر اساس تاکسی متر محاسبه می‌شود. رانندگان تاکسی‌های رُم عموماً افرادی سخت کوش و صادق هستند، اما کلاهبردارانی هم هستند که از این قاعده مستثنی می‌باشند و این افراد بیشتر مایلند که در جاهایی مانند فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های اصلی کار کنند. بر سر قیمت کرایه مرکز شهر چانه نزنید و زمانی که مسیر شما مقصدی است که دارای نرخ ثابت نیست، مطمئن شوید که راننده تاکسی‌متر را فعال کند (تمام تاکسی‌های دارای گواهینامه تاکسی‌رانی مجهز به تاکسی‌متر هستند). راننده‌ها ممکن است به عناوین مختلف از شما بخواهند که مبلغ بیشتری را بپردازید؛ چنانچه در مقصد خواستند که وجه بیشتری را از شما بگیرند، تهدید کنید که با پلیس تماس خواهید گرفت و این احتمالاً باعث عقب‌نشینی‌شان می‌شود. رانندگان تاکسی‌های لیموزین ممکن است به سراغ شما بیایند، به ویژه در فیومیچینو که چندین شرکت با باجه‌های خدمات رسانی‌شان در نزدیکی خروجی‌های فرودگاه قرار دارند. نرخ کرایه آنها تا مرکز شهر ممکنه است به 80 یورو هم برسد و چنانچه شما به همراه گروه هستید، کرایه یک لیموزین بزرگ یا تاکسی ون از کرایه دو تاکسی معمولی ارزان‌تر تمام خواهد شد. مراقب راننده تاکسی‌هایی که گواهینامه تاکسی‌رانی ندارند باشید و مستقیم به باجه تاکسیرانی مراجعه کنید و به حرف مشتری‌جمع‌کن‌ها اعتناء نکنید.

  گشت و گذار

  برای اینکه مسیر رفت و آمد به جایی را جویا شوید از هتل محل اقامت خود نقشه‌ای بگیرید و یا به داخل هتلی بروید و از آنها مسیر را بپرسید. هر محل اقامتی علی‌القاعده مجموعه‌ای از این قبیل چیزها را که توسط مشاغل مختلف اسپانسر شده‌اند، دارد. بدون کمک نقشه ممکن است در پیدا کردن راه‌ها و یافتن مسیرها سردرگم شوید.

  Roma Pass (کارت عبور رُم)

  اگر قصد این را دارید که دست کم 3 روز در رُم اقامت داشته‌ باشید، تهیه Roma Pass را مد نظر قرار دهید. قیمت آن تنها 36 یورو می‌باشد (و یا برای کارت‌های 48 ساعته؛ 28 یورو) و دارندگان آن مجازند که به دو موزه اول/ و یا سایت باستانی‌شناسی به صورت رایگان وارد شوند، دسترسی کامل به وسایل حمل و نقل عمومی داشته باشند، برای بازدید از سایر موزه‌ها، سایت‌های باستان‌شناسی، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌های موسیقی، اجراهای تئاتر و رقص بلیت‌های ارزان‌تر و با تخفیف به آنها تعلق گیرد (البته موزه‌هایی که در این برنامه تسهیلاتی گنجانده شده‌اند- به طور مثال موزه این برنامه شامل بازدید از موزه واتیکان نمی‌شود).

  سفر درون‌شهری با خودرو سواری شخصی

  در یک کلام توصیه می‌کنیم که این کار را نکنید. البته بعضی افراد هستند که از این نوع سفر لذت می‌برند. ترافیک در مرکز شهر ممکن است بسیار سنگین باشد اما به هرحال امکان وارد شدن به آنجا هست؛ چندین هفته وقت لازم است که مسیرهای رانندگی را یاد بگیرید و متوجه شوید که از کجا به کجا بروید. هنگامی که در شهر رم رانندگی می‌کنید، این مهم است که بپذیرید رانندگی رمی‌ها خیلی کاربردی است. رعایت حق تقدم عبور به ندرت رخ می‌دهد و صبر کمی در رانندگی دارند پس وقتی که به چهار راه می‌رسید و چراغ سبز است و شما خیلی آهسته می‌رانید، کاری خواهند کرد که این را به شما بفهمانند. چراغ سبزی که در حال زرد شدن است به معنی زیادتر کردن سرعت است و نه ترمز و این عمدتا بدین دلیل است که چراغ زرد معمولا برای چندین ثانیه زرد می‌ماند. پس اگر زمانی که چراغ عوض می‌شود شما بلافاصله بر روی ترمز بزنید ممکن است که از پشت به شما بزنند. فضای پارک به ندرت پیدا می‌شود. مرکز شهر پر است از افرادی که پول می‌گیرند تا شما را به فضای پارکی هدایت کنند، حتی در موارد نادر که فضای پارک زیادی موجود باشد. پس وقتی در رم هستید، بهتر است که از اتوبوس یا مترو استفاده کنید و یا در موارد خاص و استثنایی تاکسی بگیرید.

  سفر درون شهری با تاکسی

  تاکسی گران‌ترین راه رفت و آمد در رم است اما وقتی صحبت از راحتی و سرعت به میان باشد، در اغلب موارد به امتحانش می‌ارزد. تاکسی‌های رم مجهز به تاکسی‌متر هستند و پس از سوار شدن مطمئن شوید که راننده آن را فعال می‌کند. تاکسی‌ها عموماً در ایستگاه‌های تاکسی در دسترس هستند و این ایستگاه‌ها را ‌در تمامی میادین (بجز میدان‌های کوچک) و نیز ایستگاه‌های اصلی قطار دیده می‌شوند و از تاکسی‌ها از طریق تلفن هم قابل دسترس هستند. در رم نیز مانند لندن، خارج از ایستگاه تاکسی گرفتن ممکن است اما به ندرت اتفاق میافتد زیرا رانندگان تاکسی ترجیح می‌دهند در ایستگاه‌های تاکسی مسافر بزنند. کرایه ورودی تاکسی‌ها ثابت است (که البته این ورودی در آخر شب‌ها، یکشنبه‌ها و روزهای تعطیل بیشتر می‌شود). به ازای هر چمدان اضافه که راننده باید حمل کند 1 یورو از شما دریافت می‌شود اما اگر فقط یک چمدان دارید، ملزم به پرداخت کرایه مکمل اضافه‌بار نیستید. بنابراین، اگر مقدار بار محدودی دارید و لازم نیست در صندوق عقب گذاشته شوند، پیشنهاد راننده برای گذاشتن وسایلتان در صندوق عقب را نپذیرید. راننده‌ها ممکن است کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب نکنند، پس مسیر سفر خود را از روی یک نقشه کنترل کنید و در صورتی که احساس کردید سوء استفاده‌ای در حال انجام است موضوع را مطرح کنید.

  توجه داشته باشید که وقتی به یک تاکسی زنگ می‌زنید و آن را فرامی‌خوانید، تاکسی‌متر شروع به حساب‌کردن مسافت می‌کند و نه زمانی که تاکسی از راه می‌رسد. یک مشکل عمده این است که راننده تاکسی‌ها اغلب محاسبه کرایه قبلی را متوقف نکرده‌اند و وقتی تاکسی به ما می‌رسد ممکن است به طور مثال ببینید که مبلغ 15 یورو و یا حتی بیشتر برای شما در تاکسی متر منظور شده است.

  سفر درون شهری به صورت پیاده

  در مرکز شهر، بهترین راه رفت و آمد پیاده رفتن است. و هیچ چیز رمانتیک‌تر از پیاده‌روی در خیابان‌های مرکز شهر رم نیست.

  البته، عبور از عرض خیابان در رُم ممکن است کمی چالش‌انگیز باشد. خطوط عابر پیاده وجود دارد اما گاهی این خطوط در تقاطع‌هایی هستند که چراغ راهنمایی ندارند. عبور و مرور ماشین‌ها ممکن است تهدیدآمیز باشد، اما اگر شما قصد عبور از روی خط عابر پیاده را دارید، شروع به حرکت کنید و ماشین‌ها به شما مجال عبور خواهند داد. اما در هنگام عبور مراقب موتورسیکلت‌ها باشید زیرا در بسیاری از شهرهای اروپایی، حتی وقتی که کامیون‌ها و خودروهای سواری‌ها به دلیل ترافیک و یا علتی دیگر ایستاده‌اند، موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها سعی می‌کنند از لابلای ماشین‌ها عبور کنند و به علت توقف و ترافیک هم توجهی ندارند که این به دین معنی است که حتی زمانی که ترافیک بدون حرکت هست مراقب فضاهای خالی بین ماشین‌ها باشید.

  مأمورین بلیت و جریمه‌ها

  کارکنان ATAC پلیس اتوبوس‌، مترو و تراموا هستند و کنترل می‌کنند که کسی بدون بلیت سوار وسیله نقلیه عمومی نشود. حضور مأمورین بلیت در اتوبوس‌ها به ندرت رخ می‌دهد اما در فصل تابستان حضور پررنگ‌تری دارند. شما باید بلیت اعتبار‌دار خود را که به منزله پرداخت وجه آن می‌باشد در طول سفر نزد خود نگه‌ دارید: اگر برای پرداخت جریمه مبلغ کافی وجه نقد به همراه ندارید آنها شما را تا یک دستگاه عابر بانک همراهی می‌کنند تا جریمه را بپردازید و اگر کارت عابر بانک نیز ندارید، از شما می‌خواهند که مبلغ جریمه را با پست برایشان بفرستید و در این حالت جریمه تا 140 یورو افزایش می‌یابد؛ و در هر صورت برای هر پرداخت، افسر مربوطه برای شما یک رسید صادر خواهد کرد.

  قابل ذکر است که شما می‌توانید مبلغ جریمه را در محل پرداخت کنید که در این صورت میزان آن به مبلغ 50 یورو کاهش پیدا می‌کند و شما وجه را مستقیم به افسر مربوطه پرداخت می‌کنید. البته، بهتر است توجه داشته باشید که آقا یا خانم بازرس (یا بهتر است بگوییم «آنها» چراکه دسته جمعی حرکت می‌کنند) یک بازرس قانونی ATAC هستند و یونیفرم خاص خود را دارند.

  ایتالیایی‌ها عاشق بناهای دیدنی‌شان هستند؛ و برای اینکه آنها را برای همه قابل دسترس کنند، در طول هر سال یک هفته ورودیه تمام بناهای دیدنی دولتی و سایت‌های تاریخی رایگان می‌باشد.

  در کل، جاذبه‌های اصلی رُم رایگان هستند. به طور مثال، در حالی که ورود به پانتیون (زیارتگاه) کاملا رایگان است، برای بازدید از موزه‌ها و سایر جاها باید ورودی پرداخت کنید.

  رم باستانی

  اصلی‌ترین مکان برای دیدن رم باستان Rome/Colosseo است. وقتی از پایزا ونیز به سمت کلوسیوم می‌روید، می‌توانید Roman Forum را در سمت راست خود و نیز فروم تراجان (Trajan's Forum) و بازار را در سمت چپ خود ببینید.

  در سمت راست کلوسئوم، طاقا کنستانتین (Arch of Constantine) وجود دارد و پالاسیوم از آنجا آغاز می‌شود و در نهایت به ویرانه‌های کاخ فلاوین (Flavian Palace) می‌رسید.

  در رم باستان، حتما پانتیون را ببنید. این محل با در نظر داشتن قدمت آن که به 125 سال بعد از میلاد مسیح می‌رسد به طرز شگفت‌آوری به خوبی حفظ شده است. سوراخی در سقف آن بنا تعبیه شده است و بودن در آنجا در زمانی که باران می‌بارد خالی از لطف نیست.

  در جنوب کلازئوم، حمام‌های کاراکالّا واقع است. بعد از دیدن این محل، می‌توانید از مسیر قدیمی آپیا (Appian Way) و در امتداد دیوارهای شهر که به خوبی حفظ شده‌اند به سمت جنوب شرقی بروید. برای آنهایی که خواهان ماجراجویی هستند، ادامه این مسیر آنها را به میزبان تمام ویرانه‌های رم می‌رساند که شامل ماکسنتیوس، معبد سیسیلیا میتیلا (Cecilia Metella)، ویلا دیکونتیلی (Villa dei Quintili) و در نزدیکی آنها چندین ردیف از قنات‌های رمی می‌شود.

  موزه‌ها

  اگر سفر شما به رم با دلایل هنری صورت گرفته است، جالب است بدانید که چندین موزه‌ در سطح جهانی در رم وجود دارد. گردشگری با انگیزه‌های هنری در رم به طور معمول با بازدید از ویلا بورگزه (Villa Borghese) در کامپو مارزیو (Campo Marzio) آغاز می‌شود که در آن چندین موزه هنری واقع شده‌اند. گالری بورگزه (Galleria Borghese) محل نگهداری کلکسیون هنری می‌باشد که سابقا به خانواده بورگزه تعلق داشت، موزه ملی ویلا جولیا (Villa Giulia) محل نگهداری بزرگترین کلکسیون هنری اتروسک است، و در گالری هنری مدرن ناتزیونالی (Nazionale) بسیاری از شاهکارهای هنری ایتالیا نگهداری می‌شود، من جمله آثاری از هنرمندانی چون سزان، مودیلیانی، دِگاس، مونه و ونگوک. در موزه کاپیتولینه (Capitoline) در منطقه کولوسئوم، مهمترین کلکسیون عتیقه روم و آثار هنری و مجسمه‌های یونانی وجود دارد.

  سفر به رم بدون بازدید از موزه واتیکان کامل نمی‌شود. کلکسیون عظیمی در این موزه وجود دارد که جزء جزء آن دیدنی است؛ من جمله: پرده‌های نقش‌دار، نقشه‌ها، و اتاق‌هایی که رافائل آنها را نقاشی کرده است و در مسیر کلیساتی سیستین قرار دارند. اما دیدنی‌های این موزه بسیار بسیار بیشتر از این حرفهاست. کلکسیون خیره‌کننده مصری و گالری عکس‌ها که شامل پورتره سنت جرومِ داوینچی و نقاشی‌های جاتو (Giotto)، پروجینو و ... می‌شود. لازم به یادآوری نیست که تعداد بی‌شماری از مجسمه‌های باستانی نیز در این مجموعه قرار دارند.

  گشت و گذار در شهر

  دیدن بیشتر جاذبه‌های رم از طریق گشت زدن در سطح شهر امکان‌پذیر است. می‌توانید به سرعت از مسیرهای گردشگری اصلی خارج شوید و خود را در محیطی بیابید که گویی یک روستای کوچک قرون وسطی است و نه یک پایتخت اروپایی. اگر توانستید چنین بکنید، درحالی که مراقب سنگفرش‌های ناهموار مسیر هستید، نگاه‌تان به بالا هم باشد چراکه می ‌توانید باغ‌های پشت‌بامی فوق‌العاده‌، همه نوع مجسمه، نقاشی و نمادهای مذهبی را ببنید که به دیوارهای بیرونی متصل شده‌اند.

  چشم‌انداز‌ها

  در بالای ویتوریانو (Vittoriano) یکی از بهترین چشم‌اندازها را می‌بینید. برای این منظور لازم است تا تراس ساختمان که در ارتفاع میانی آن قرار دارد بالا روید و بعد از آنجا با پرداخت 7 یورو با آسانسور به بالای عمارت بروید. از آنجا شاهد منظره‌ای خیره‌کننده خواهید بود که مشرف بر کل رُم است و اطلاعات خوبی را برای آشنایی با جاهایی که می‌بینید در اختیارتان می‌گذارد. برای دیدن این چشم‌اندازها همچنین می‌توانید از خیلی از تپه‌ها بالا بروید، حتی تپه‌های معروف به seven hills (هفت تپه) یا تپه‌های اطراف آن. محبوب‌ترین چشم‌اندازهای رم یکی از بالای تپه ینیکولوم (Janiculum) مشرف بر تراستِوِره است و دیگری تپه پینچو (Pincio) واقع بر لبه باغ‌های بورگزه.

  بچه‌ها و سفر به رم

  اگر برنامه دارید که گشت و گذارهای جدی را در رم داشته‌ باشید، پس بچه‌ها را نزد مادربزرگ‌هایشان بگذارید و با خود نبرید! آنها زیر بار این ور و آن ور رفتن و از خرابه به آن خرابه رفتن و از این کلیسا به آن کلیسا رفتن نخواهند رفت؛ یک صحنه عادی در رم قیافه بهم ریخته بچه‌هایی که پشت سر والدینشان با ناراحتی راه می‌روند. و نیز استفاده از کالسکه هم به دلیل ناهموار بودن سنگ‌فرش‌ها دشوار است.

  چند راه وجود دارد که با آنها می‌توانید بچه‌هایتان را سرگرم کنید:

  موزه بچه‌ها واقع در شمال میدان پاپولو (Popolo)

  باغ وحش شهری بیوپارکو (Bioparco) در نزدیکی عمارت بورگزه

  سینمای پنج بعدی The Time Elevator واقع در حد فاصل بین میدان ونِزیا (Venezia) و فواره‌های تروی (Trevi Fountain)

  بازدید از واتیکان روی هم رفته گزینه مناسبی برای کودکان نیست گرچه بچه‌ها اغلب از دیدن کلیسای سیستین لذت می‌برند و تحت تآثیر این حقیقت قرار می‌گیرند که تمام این بنا در طول تنها چهار سال ساخته شده‌ است.

  پارک آبی زومارینه (Zoomarine) واقع در نزدیکی پومتزیا (Pomezia) و شامل دولفین‌ها، شیرهای دریایی، پرندگان عجیب و غریب و استخرهای شنا

  در رم چه کنید

  به سالن‌های نمایش سری بزنید. محل اصلی برگزاری کنسرت‌ها آدیتوریم (Auditorium) در ویاله پیترو دِ کوبرتین (viale Pietro de Coubertin) است که واقع در شمال رم می‌باشد. برای اطلاع از برنامه‌ها، یک نسخه از شماره‌های پنجشنبه‌های روزنامه لَریپوبلیکا (La Repubblica) را بخرید.

  پیاده‌روی کنید و انرژی رم را حس کنید، در هر گوشه و کنار مناظر کشف شدنی منتظر شما هستند.

  در محله تراستِوره به دنبال کافه‌های بسیار عالی بگردید.

  در استادیم المپیک به تماشای بازی فوتبال بروید.

  خرید در رم

  رم فرصت‌های خرید فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ از لباس و جواهر گرفته تا آثار هنری و عتیقه. همچنین، شناخته‌شده‌ترین مراکز خرید رم را در حومه شهر می‌یابید. مناطق اصلی خرید: ویا دِل کورسو (via del Corso)، ویا کوندوتی (via Condotti)، که سطح بالاترین مرکز خرید رم به شمار می‌آید، و خیابان‌های اطراف آن، ویاکولادیریِنسو (via Cola di Rienzo). بهترین برندها در اطراف ویا کوندوتی هستند حال آنکه قیمت‌ لباس‌ها در ویا دِل کورسو مناسب‌تر می‌باشد. اطراف ویا دل تریتونه (via del Tritone)، پیاتزا کامپو دِ فیوری (piazza Campo de' Fiori)، و پانتون (Pantheon) اماکن خریدی هستند که اقلام ارزان‌تر را در آنجا خواهید یافت. پوشاک ارزان با کیفیت قابل قبول در مرکز خرید UPIM عرضه می‌شود.

  غذاها

  رم پر است از رستوران‌های خوب که بسیاری از آنها در محل‌های پرجاذبه قرار دارند به ویژه وقتی که شب باشد و بیرون از رستوران بنشینید. برای پیدا کردن یک رستوران خوب هیچ جای مشخصی را نمی‌توان پیشنهاد داد: برخی از بهترین غذاخوری‌ها در ناامیدکننده‌ترین مکان‌ها قرار دارند در حالی که بعضی از رستوران‌هایی که در مناطق خوب رم قرار دارند درآمدشان بیشتر از شهرتشان است، تا از کیفیت غذاهایشان. رستوران‌های کتاب راهنما ممکن است خوب باشند اما قیمت‌ها ممکن است بیشتر از آنچه در آنها ذکر شده باشد. برای یافتن یک رستوران با قیمت‌های مناسب به جای رفتن به قلب مراکز گردشگری در محله‌های مسکونی‌تر دنبال آنها بگردید. بعضی از معروف‌ترین غذاها عبارتند از: پیتزا: که باریک بوده و با آنچه از یک پیتزا کلاسیک تهیه شده در ناپل سراغ دارید فرق می‌کند و تردتر بوده و موا روی آن کمر است. اغلب رستوران‌ها تنها شب‌ها پیتزا تهیه می‌کنند. بعضی سرخ‌شدنی‌ها را امتحان کنید نظیر باتالا (baccalà) ماهی سرخ شده در روغن و یا سوپلی (supplì) کوفته برنجی سرخ شده با پنیر و سیب زمینی به عنوان پیش غذا قبل از غذای اصلی که می‌تواند پیتزای رومی باشد. پیتزا ایتالیو (Pizza al taglio) پیتزایی ضخیم‌تر بوده که در ماهی‌تابه تهیه می‌شود و معمولا به صورت تکه‌ای و برای بیرون بردن سرو می‌شود.

  زبان

  بدیهی است که مردم رم به زبان ایتالیایی حرف می‌زنند و بیشتر علائم و تابلوها نیز به همین زبان است. هرچند جایگزین‌های آن نیز کم نیستند و نقشه‌ها و اطلاعات گردشگری به بسیاری از زبان‌ها موجود است. افسران پلیس و رانندگان ناوگان حمل و نقل بسیار راغب هستند که شما را راهنمایی کنند و در بیشتر موارد راحت‌ترین راه را به شما نشان خواهند داد. انگلیسی به طور وسیعی در بین جوان‌ها و افرادی که در مراکز گردشگری شاغل هستند صحبت می‌شود.

  pic785894210001

  مقالات مرتبط

  مقاله مرتبط ثبت نگردیده است

  تورهای مرتبط

  تور مرتبط ثبت نگردیده است

  پیشینه 15 ساله ایرانیان مهر به ما این اجازه را می دهد تا با تعداد زیادی از کارگزاران اصلی کشورهایی مثل : تور اندونزی (بالی) / تور مالدیو / تور استرالبا / حوزه شنگن (اسپانیا) / تور جزایر قناری / تور فرانسه / تور ایتالیا / تور هلند و ...
  ارتباط خوب و مستقیمی داشته باشیم و در تابستان گذشته با ترانسفر حدود 500 مسافر به مقاصد فوق و با رضایت بالای 90 درصدی توفیق خوبی را در این حیطه داشته ایم و برآن آمدیم بارگزاری تورهای گروهی : استرالیا / اسپانیا / تورهای دور اروپا و حوزه شنگن و جزایر شگفت انگیز بالی و مالدیو برای نوروز 95 سعی بر بالابردن تعداد مسافر و میزان رضایتمندی آنها بنماییم و نگاهی اجمالی به تورهای دیگر ما : تور استانبول / تور دبی / تور چین / تور تایلند / تور مالزی و ...

  آدرس ایرانیان مهر

  تهران - میرداماد - روبروی برج آرین - پلاک 203 - واحد 6

  تماس با ایرانیان مهر

  021-22220333

  فکس

  021-22220333

  ایمیل ایرانیان مهر